foto 2-01 (1)

Laseroterapia siatkówki

Opisane niżej zabiegi wykonujemy w trybie ambulatoryjnym. Nie wymagają one pobytu na sali operacyjnej. Przebiegają podobnie jak badanie okulistyczne w lampie szczelinowej.

Leczenie chorób siatkówki

W Centrum Okulistycznym SUDETY specjalizujemy się w diagnostyce oraz leczeniu chorób siatkówki. Istotne jest, aby choroby siatkówki były diagnozowane, a leczenie wprowadzane jak najszybciej, gdyż nie tylko wpływają na codzienne funkcjonowanie poprzez pogorszenie widzenia, ale także mogą prowadzić do utraty wzroku. Dzięki wczesnej reakcji w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zatrzymać postęp choroby i zapewnić dobre widzenie na długie lata.

Jakie choroby siatkówki leczymy

Nasi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób takich jak:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)- postać sucha i wysiękowa
  • retinopatia cukrzycowa oraz cukrzycowy obrzęk plamki
  • przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD)
  • błony przedsiatkówkowe (EM)
  • pełnościenne otwory w plamce (FTMH)
  • zakrzepy naczyń żylnych siatkówki (CRVO i BRVO)
  • oraz inne, rzadziej spotykane choroby siatkówki

Objawy chorób siatkówki

Objawy w wielu przypadkach zależą od rodzaju choroby będącej przyczyną zgłaszania się Pacjenta do okulisty. Wśród wszystkich objawów, najczęściej występującymi są:

  • nagłe lub stopniowe pogorszenie ostrości widzenia
  • pojawienie się mętów, plam lub błysków w polu widzenia
  • pojawienie się cienia zasłaniającego pole widzenia

Fotokoagulacja siatkówki

Jest to procedura medyczna w której używamy lasera (w naszym ośrodku 532nm oraz 577nm), której celem jest koagulacja (przypalenie) siatkówki. 

Zabieg ten może być dla Pacjenta nieprzyjemny, więc standardowo stosujemy znieczulenie w postaci kropli do oczu. W niektórych przypadkach, oprócz znieczulenia kroplowego , dla komfortu pacjenta stosujemy także znieczulenie okołogałkowe. W trakcie procedury na oko nakładamy specjalistyczną soczewkę kontaktową. Całość zabiegu trwa około 30 minut.  

Zależnie od uzyskiwanego efektu lekarz może podjąć decyzję o podziale procedury na kilka sesji.

Fotokoagulację siatkówki wykonujemy w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent może wyjść do domu tego samego dnia. 

Po zabiegu fotokoagulacji siatkówki

Przez 24-48h po zabiegu oczy mogą być zaczerwienione, a Pacjent może odczuwać dyskomfort.  

Zalecamy przybycie z osobą towarzyszącą, ponieważ w trakcie procedury stosujemy krople, które powodują niewyraźne widzenie. Pacjent z tego powodu przez około 4 godziny nie będzie mógł prowadzić pojazdów mechanicznych. 

Badanie kontrolne zazwyczaj wykonujemy 1 miesiąc po zabiegu.