Okuloplastyka
Plastyka powiek
Kontakt wzrokowy jest kluczowym aspektem naszej codziennej komunikacji, a wygląd oczu stanowi część pierwszego wrażenia, jakie wywieramy na nowo poznanych osobach. W wyniku uwarunkowań genetycznych, czynników środowiskowych oraz wieku, mięśnie wokół oczu ulegają rozluźnieniu. Efektem tego procesu może być łatwo zauważalna luźna skóra, opuchlizna lub ciemne obwódki nadające naszej twarzy przemęczony wygląd.
Blefaroplastyka (plastyka powiek) to zabieg polegający na wycięciu nadmiaru skóry i przywróceniu właściwego napięcia powiekom. W rękach specjalisty, operacja powiek przywraca im naturalny kształt, a naszej twarzy młody i zdrowy wygląd. Zabieg ten jest zalecany zwłaszcza u osób z nadmiarem skóry powiek ograniczającym widzenie, lecz najczęstszą grupą odbiorców są kobiety, które cenią sobie swój wygląd.
Blefaroplastyka jest zabiegiem który wykonujemy w trybie ambulatoryjnym. Stosujemy znieczulenie miejscowe, więc pacjent czuje jedynie lekkie ukłucia przy podawaniu zastrzyku. Całość trwa około jednej godziny, a pacjent tego samego dnia może iść do domu. Szwy, które stosujemy podczas zabiegu należy zdjąć po 7-10 dniach, nie stosuje się opatrunku.
Mrożenie zmian powiek
Mrożenie zmian skórnych okolicy powiek jest ambulatoryjną procedurą mającą na celu usunięcie zmian z zaoszczędzeniem skóry powiek. Metoda nadaje się do usuwania wielu rodzajów zmian. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, nie jest wymagane przygotowanie. Efekt tego zabiegu nie jest natychmiastowy. W miejscu mrożenia powstaje strup, a efekt oceniamy po 2 tygodniach. W części przypadków wymagane jest powtórzenie.
Usunięcie brodawek oraz kaszaków
Kaszak to niewielka, niebolesna torbiel, która powstaje w okolicy mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Częstym miejscem ich występowania jest powieka. Są to pojedyncze lub mnogie, wypukłe, podskórne guzki o barwie od białej do żółtej. Zazwyczaj mają wymiary kilku milimetrów, lecz zdarzają się także większe.
Pojawiają się one w wyniku niewłaściwej pielęgnacji, zaczopowania gruczołów łojowych lub nadmiernego stosowania kosmetyków ( zwłaszcza podkładów, pudrów czy tłustych kremów).
Kaszaków nie należy wyciskać ani rozcinać w warunkach domowych, ponieważ istnieje duże ryzyko wdania się infekcji.
Zarówno kaszaki jak i brodawki podlegają usunięciu chirurgicznemu w znieczuleniu miejscowym.
Kaszaki na powiece (w porównaniu do tych na innych częściach ciała) powinien usunąć okulista, ze względu na bliskość gałki ocznej i wymaganą precyzyjność.
Zabieg trwa około 20 minut i wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Jeśli założone są szwy, to konieczna jest kontrola po 7-10 dniach.
Zarówno kaszaki jak i brodawki podlegają usunięciu chirurgicznemu w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo kaszaki można usunąć przez wyłuszczenie zmiany, lecz o tym decyduje lekarz.
Usunięcie gradówki
Gradówka ujawnia się jako mały, niebolesny lub mało bolesny guzek na dolnej lub górnej powiece, często po wcześniejszym jęczmieniu. Gradówka jest przewlekłym, miejscowym stanem zapalnym gruczołów łojowych, które zlokalizowane są na powiekach. Powstaje ona w wyniku zablokowania ujścia gruczołów i gromadzeniu się w ich świetle łoju powodującego stan zapalny. Nie powoduje ona zaburzeń w widzeniu. Dla odmiany jęczmień jest bolesnym guzkiem powieki, który także przy braku poprawy po leczeniu miejscowym może wymagać nacięcia.
Do najskuteczniejszych metod usunięcia gradówki należy wykonywanie ciepłych okładów i rozmasowanie powieki.
Zazwyczaj w celu ograniczenia infekcji stosuje się maść z antybiotykiem. Jeśli te działania nie dają rezultatów, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Polegaja ono na rozcięciu ropnia i ręcznym usunięciu zalegającej wydzieliny. Zabieg wykonujemy w trybie ambulatoryjnym oraz znieczuleniu miejscowym za pomocą zastrzyku.
Usunięcie skrzydlika
Skrzydlik to miękka, płaska zmiana w kształcie trójkąta, która jest skierowana wierzchołkiem w stronę centralnej części oka na którą narasta. Nie jest to zmiana złośliwa, lecz pozostawiona bez leczenia, może doprowadzić do powstawania blizn na rogówce i wtórnego pogorszenia widzenia.
Objawami skrzydlika są:
- zaczerwienie oka
- niewyraźne widzenie
- podrażnienie oka
- pieczenie
- swędzenie
Duże skrzydliki mogą powodować pogorszenie widzenia, dyskomfort, uczucie obecności ciała obcego, a także łzawienie i światłowstręt.
W takich sytuacjach wskazane jest leczenie chirurgiczne. Usunięcie skrzydlika to zależnie od techniki 20-60 minutowy zabieg, który wykonujemy w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie kroplowe i podspojówkowe).
Skrzydlik ma tendencje do nawrotów zależnie od użytej techniki. Obecnie standardem leczenia jest usunięcie skrzydlika z autoprzeszczepem spojówki, który minimalizuje ryzyko nawrotu.
Po wycięciu skrzydlika zakładamy szwy, a Pacjent musi stosować krople pooperacyjne. Gojenie rany trwa od 4 do 6 tygodni, a Pacjenci tacy powinni pozostać pod są przez długi czas w kierunku nawrotu.